Used 2021 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 30RDB-L Travel Trailer
FOREST RIVER, ALPHA WOLF, CHEROKEE, BUNK, BUNKS, BUNK HOUSE
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 30RDB-L highlights:
- Fireplace
- Jackknife Sofa
- Dual Entry Doors
- Front Private Bedroom
- Bunk Beds
- Pass-Through Storage
Don't pass up your chance to camp with the whole family in this luxurious travel trailer! It features a rear private bunkhouse with double stacked 54" x 74" bunk beds with storage below the lower bunk, a wardrobe, and a barn-style door for added privacy. The jackknife sofa and super U-shaped dinette slide opens up the kitchen and living area for more walking around space while you prepare dinner. You can also store everyone's favorite snacks in the walk-in pantry so they can enjoy them while relaxing on the sofa in front of the fireplace. The full bathroom has a radius shower for you to freshen up in each morning and even has three entrances so you can access it from inside or outside. The deluxe outside kitchen comes equipped with a refrigerator, two burner cooktop, and even a sink!
You will be one happy camper with any one of these Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailers! You will not only find top shelf amenities, but also a tougher, lighter, and better insulated shell with the engineered wood SuperTruss roof structure with 3/8" fully walkable decking. The LED interior and exterior lighting packages make it possible to see whether day or night, and the unobstructed pass-through storage area lets you easily access your camping gear. A few other features you will love having are the aluminum rims with tire pressure monitors, the Alpha bath fixtures, the power tongue jack, and the super-plush Evergreen mattress with a deluxe bedding package. You won't be disappointed with any one of these travel trailers!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $11,000
Sale Price: $23,995
Stock# UH03119
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| GVWR | 8777 lbs |
| Dry Weight | 6918 lbs |
| Cargo Capacity | 1859 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Cannon Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CKVB7M2003119 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


