Used 2021 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 291RL Fifth Wheel
GREAT REAR LIVING COACH WITH HUGE WINDOWS!!
Forest River Cherokee Arctic Wolf fifth wheel 291RL highlights:
- Tri-Fold Sofa
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Ceiling Fan
- Opposing Slides
- 11-Cu. Ft. Residential Refrigerator
Step inside this Arctic Wolf fifth wheel and see just how great of a camping experience you will have! You can start each day off full of energy after sleeping on the residential queen bed in the front private bedroom. Once you have gotten squeaky clean in the full bathroom, you can head to the kitchen area and grab your favorite cup of joe at the coffee bar. The kitchen island makes meal prepping even easier, and the free-standing table with chairs is the perfect place to enjoy your meals or play some card games. The home theatre seating and the fireplace welcome you to a relaxing night in while you watch your favorite movie on the optional TV if you choose to add it.
It's time to join the pack and see what you've been missing! With the Forest River Cherokee Arctic Wolf fifth wheel, you can finally enjoy true value and home-like amenities. Each portion of the Arctic Wolf has been designed to make you feel comfortable, like the bathroom that has a Nautilus-style shower with retractable splash-proof door, a skylight, an oversized sink, countertop, base cabinet, and medicine cabinet, a motion-sensing nightlight, and a barn-style door. Make each of your getaways a party with the dual-zone Bluetooth stereo optimized for USB flash drives, iPods, and other MP3 players, and use the leash latch pet safety technology to keep your puppy from wandering off. The outside shower with hot and cold water can be used for hosing down your outdoor equipment before storing it away again, and there are motion-sensor lights in the pass-through storage so that you can easily see when the campsite is dark.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# CDA1589A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| GVWR | 11455 lbs |
| Dry Weight | 8358 lbs |
| Cargo Capacity | 3097 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CKUB6M0709130 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


