Used 2021 Forest River RV EVO Elite 2360RK Travel Trailer
Forest River EVO Elite travel trailer 2360RK highlights:
- Rear Kitchen
- Sofa
- U-Shaped Dinette
- SolidStep Triple Step
- USB Port Package
- Outside Shower
There isn't anything like waking up in your own walk-around queen bed to be able to look outdoors at the woods, beach or countryside. Once you have grabbed your clothes from one of the two wardrobes, you can get refreshed in the full bathroom and step outside. The power awning gives you protection from the elements, and the outside storage allows you to pack the charcoal and such. Back inside, you can whip up breakfast with all the appliances and store leftovers in the 8-cu. ft. refrigerator. And the U-shaped dinette slide out and sofa offer seating to visit, eat meals and even play a game or two.
With any EVO Elite travel trailer by Forest River, there is an Exterior Convenience Package that offers a friction-hinge entry door and magnetic latches on baggage doors. The EVO Elite also provides you with a central switch command center, and you will appreciate the power tongue jack, the stabilizer jacks, the external LED strip lighting, and the LP quick disconnect. The interior offers style and convenience from the flooring to the designer spring faucet, the Bluetooth stereo, the full-extension ball bearing drawer guides, and more! Choose your favorite layout, and start camping like an Elite camper!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $2,620
Sale Price: $17,375
Stock# 48696
Interior Color: Brown
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Brown |
| Hitch Weight | 577 lbs |
| GVWR | 7577 lbs |
| Dry Weight | 5780 lbs |
| Cargo Capacity | 1797 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSJZ22MT000436 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


