Used 2021 Forest River RV Flagstaff Classic 832lKRL Travel Trailer
Forest River Flagstaff Classic travel trailer 832lKRL highlights:
- Theater Seating
- Hide-A-Bed Sofa
- Kitchen Island
- Fireplace
- Exterior Storage
- 2" Receiver Hitch
This couples travel trailer is perfect for hosting overnight guests when you have a rear living area that includes a 76" hide-a-bed sofa and a 44" booth dinette allowing both furnishings to provide sleeping space. The kitchen island gives the cook more prep and serving space as well as a sink to wash the dishes. There is an extra larger double door refrigerator and pantry to store all the ingredients and snacks, and everyone can watch the LED TV with a fireplace below when they aren't chatting. When you are ready to end the evening, the front full bedroom will be a nice escape and includes a king bed, a space prepped for a washer/dryer option as well as a front wall with countertop and storage below.
With each Forest River Flagstaff Classic fifth wheel or travel trailer you begin with a fully aluminum frame for lightweight towing, a vacuum laminated one piece roof and walls, an enclosed underbelly to be able to travel all year long, tinted bonded frameless windows for scenic views, and a fiberglass exterior with a high gloss finish. You will feel right at home with the comfortable furniture, the full kitchen amenities with solid surface countertops, the hidden hinge cabinet doors and residential full extension metal soft close drawer guides, plus the spacious interior and generous storage space in every Flagstaff Classic. Make your selection and enjoy the views either outdoors or inside through the many windows!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# C895947
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1315 lbs |
| Dry Weight | 9209 lbs |
| Cargo Capacity | 2106 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Extra Large Double Door Two Way |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 15' & 10' Power w/Adjustable Rain Dump & LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TFLN26M1895947 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


