Used 2021 Forest River RV Forester Classic 3051S Ford Motor Home Class C
Forest River Forester Classic Class C 3051S Ford highlights:
- Queen Bed
- Full Wall Slide
- Split Bathroom
- Bunk Over Cab
- Outside Shower
This Ford chassis Forester Classic 3051S features a full wall slide out along the driver's side which gives this unit a bit of extra walking around space. You have a 42" x 68" booth dinette and a sofa opposite one another that both have seatbelts to keep your passengers safe while you travel, and both can fold down into sleeping spaces at night. There is a split bathroom that allows you to use both sides at one time. The private rear bedroom has plenty of storage including a shirt closet so you can bring whatever you would like to, and there is even a TV so you can watch a movie before you go to sleep.
Tasteful design, a unique combination of style, and Certified Green by TRA certification is what you will find in every one of these Forest River Forester Classic Class C gas motorhomes! The split level design gives you maximum headroom and also still provides a pass-through storage area for your traveling needs. The crowned, laminated fiberglass roof and slide out awning toppers will keep you protected rain or shine. The large panoramic windows have black-out roller shades to let in the natural lighting during the day and aid in privacy at night, and the two large storage drawers in the dinette are perfect for storing a blanket and games. You can even choose to add the optional solar powered 12V charging system so you can head to your favorite off-grid locations too!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UM270765
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12910 lbs |
| Cargo Capacity | 1590 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 18915 |
| Engine | E450 |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 81.8 cu. ft. |
| TV Info | LR LED, BR 12V, Bunk LED |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN4MDC33660 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


