Used 2021 Forest River RV Forester Classic 3271S Ford Motor Home Class C
Forest River Forester Classic Class C 3271S Ford highlights:
- Dual Entry Bath
- Private Rear Bedroom
- Bathroom Skylight
- Large Slide Out
- Outside Shower
This Forester Classic motorhome is exactly what you should be looking at when it comes to traveling with a larger amount of people. A full wall slide out, a set of bunk beds, and plenty of space to entertain a few guests are just a few of the features that you will enjoy. You will find that there are seatbelts in each of the seating options in this unit to keep your passengers safe while you are traveling. The rear bedroom gives the owners some privacy at night and there is also a convenient private entry into the bathroom as well. Your kids will just love the bunks or the bunk over the cab for sleeping and love the LED TV by the bunk over the cab even more!
Tasteful design, a unique combination of style, and Certified Green by TRA certification is what you will find in every one of these Forest River Forester Classic Class C gas motorhomes! The split level design gives you maximum headroom and also still provides a pass-through storage area for your traveling needs. The crowned, laminated fiberglass roof and slide out awning toppers will keep you protected rain or shine. The large panoramic windows have black-out roller shades to let in the natural lighting during the day and aid in privacy at night, and the two large storage drawers in the dinette are perfect for storing a blanket and games. You can even choose to add the optional solar powered 12V charging system so you can head to your favorite off-grid locations too!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 7
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard, Diablo Red
Interior Color: Putty, Marble, Fieldstone
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Putty, Marble, Fieldstone |
| Exterior Color | Standard, Diablo Red |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12917 lbs |
| Cargo Capacity | 1583 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0KW Onan |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | E450 |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 81.8 cu. ft. |
| TV Info | LR LED, BR 12V, Bunk LED |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


