Used 2021 Forest River RV IBEX 23RLDS Travel Trailer
Forest River IBEX travel trailer 23RLDS highlights:
- Rear Living
- Booth Dinette
- Rear Sofa
- Under-Bed Storage
- Pass-Through Storage
- Panoramic Front Window
This IBEX travel trailer has plenty of storage inside and outside for all of your important travel gear! Store your clothes in the bedside wardrobes, your suitcases in the Super Storage under the queen bed, your canned goods in the pantry, and your perishables in the 6 cubic foot refrigerator. After you've done the strenuous job of loading up your closets and cupboards, you can take a moment to sit back and relax on the sofa and watch the 32" 12V TV. You can even take a breather on the booth dinette which is within the single slide giving you more floor space in the main living area for people to move about. You can add the optional griddle outside, giving the chef more choices when feeding everyone.
Each IBEX travel trailer and toy hauler from Forest River are built lightweight and ready for any outdoor enthusiast from the all terrain tires and increased ground clearance, the Rhino Rack RVT tracks, the solar system with large panel, controller and 1000W inverter plus the Cold Weather package with heated and enclosed underbelly, tank pad heaters and enclosed termination system. The interior will keep you comfortable with the bedding and furniture included, the JBL wireless Bluetooth audio system, the 15K air conditioner and the kitchen and bathroom amenities. Make your selection today and start your adventure!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 12211C
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 7660 lbs |
| Dry Weight | 5098 lbs |
| Cargo Capacity | 2562 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" 12V TV |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TBXY2XMR131065 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


