Used 2021 Forest River RV Ozark 1800QS Travel Trailer
Forest River Ozark travel trailer 1800QS highlights:
- Chaise Lounge
- Panoramic Window
- RV Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Pantry
This Ozark travel trailer is going to be your favorite! When you sit back on the chaise lounge with folding sofa and table in front, you will love having plenty of extra sunlight streaming in through the panoramic window behind you, and since this sofa rests upon the single slide, you won't be in the way of everyone else while you are relaxing. If your outdoor adventures have tired you out to the point that you need a nap to recover, you can cozy up on the front RV queen bed, and the entertainment center is close by so that you can be right next to the fun even while in bed. Plus, the portable FM/Bluetooth stereo can be used both inside and outside, so you can even take it with you while you lounge outside underneath the 14' power awning.
If the first thing you love to see in the morning are the towering pine trees and the flowing rivers, then don't wait another minute to grab the Forest River Ozark travel trailer or toy hauler! With your very own Ozark towing behind you, there isn't a place that you can't call home. The upgraded TUFFCOAT aluminum exterior and front diamond plate rock guard will protect your trailer, and the durable one-piece linoleum flooring on the interior will be easy to clean when Fido decides to spill his dog food all over the floor. The Ozark has USB charging outlets and preparations for a back-up camera at your convenience, and it also comes with a 20,000 BTU furnace and 13,500 BTU air conditioner to keep the interior always at the right temperature.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $5,454
Sale Price: $22,999
Stock# CBR1486
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| GVWR | 4810 lbs |
| Dry Weight | 3789 lbs |
| Cargo Capacity | 1021 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 27" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with Adjustable Legs and LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2ZKGC9MG401486 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


