Used 2021 Forest River RV R Pod RP-196 Travel Trailer
ROUTE 66 CERTIFIED PRE-OWNED! 66 DAY LIMITED WARRANTY!
ROUTE 66 CERTIFIED PRE-OWNED! 66 DAY LIMITED WARRANTY!
This Forest River R-Pod travel trailer RP-196 includes these options:
- Route 66 Certified Pre-Owned-66 Day Limited Warranty! Ask About Longer Service Contract Options!
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To the RV Club Unlimited For Only $219!
- Tupelo Honey Interior Color
- R-Pod Value Package
- Diamond Ice Exterior Fiberglass
- LED Lighting
- Maxxair Fan
- Independent Torsion Axle Suspension
- Aluminum Wheels
- LED TV
- Roof Mounted Air Conditioner
- Power Awning
- Hood River Edition
- Advanced Ground Clearance
- X-Treme 15" Off Road Tires
- Maxxair Vent Cover
- Bush Kitchen
- Pass-Through Storage
- RV Queen Bed
- Rear Kitchen
- Pantry
- Front Windshield
This is the perfect travel trailer for a couple or a small family, so pack your bags and get ready for an adventure in this R-Pod! After you've set up camp and had a look around the campgrounds, you can prepare lunch on the two-burner cooktop in the rear kitchen. There is a convenient three-way refrigerator and a pantry to store your favorite snacks and perishables, plus overhead compartments for your belongings. This model also includes a full bath so that you don't have to worry about using the camp's facilities, and the exterior pass-through storage allows you to bring along the fishing poles!
The Forest River R-Pod travel trailer is an excellent choice for lightweight towing and accommodating amenities! There are some enticing inclusions for the R-Pod, like the Azdel composite panels that will completely withstand water damage and the central vacuum system that will make it easy to clean up messes. The R-Pod has the largest refrigerator in its class, and there is also a black glass entrance door that enhances the sleek look of the stylish exterior. The R-Pod has been prepped for a solar panel and a back-up camera, and it also comes with an independent suspension torsion axle for a smooth ride to the campsite.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $3,901
Sale Price: $19,999
Stock# UTD5477
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 361 lbs |
| Dry Weight | 3600 lbs |
| Cargo Capacity | 1161 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST235/75/R15 Off Road |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | RV |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| TV Info | LR 28" 12V LED TV |
| Awning Info | 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


