Used 2021 Forest River RV Rockwood GEO Pro G15TB Travel Trailer
Adventure, Freedom, and the Open Road — Join the 250-Year Celebration with Big RV Deals!
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G15TB highlights:
- King Bed Conversion
- AM/FM Bluetooth Stereo
- Gas/Electric Refrigerator
- Outside Griddle
You can call this travel trailer the "Swiss Army Knife of RVs" as it is the smallest walkable unit! The rear has two 30" x 74" twin beds with a table top that can make it into one king bed. Once you have washed up in the full bathroom, you can whip up a delicious breakfast with the cooktop. You can even pop a frozen breakfast sandwich into the microwave if you're in a hurry that day. The exterior has a 10' power awning to keep you protected while you cook at the outside griddle and exterior storage areas so you can bring along all of your camping gear!
Each one of these Forest River Rockwood Geo Pro toy haulers are ready to go where ever your adventure takes you! With a solid construction consisting of a torsion axle, Rubber-Ryde suspension, a six-sided aluminum frame, and 5/8" residential tongue and groove plywood flooring, you can be sure to get years of use. You will appreciate the magnetic baggage door catches to store all your gear, and the frame mounted stabilizer jacks make setting up easier than ever. Each model includes a 12V TV with a DVD player and an AM/FM stereo with Bluetooth and USB ports to keep you entertained. The 190-watt roof-mounted solar panel on all models except 12RK will help you go off-grid if you choose, and model 12RK includes ground solar prep if you choose to add that option.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT960879
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 357 lbs |
| Dry Weight | 2667 lbs |
| Cargo Capacity | 1190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 12 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Two Twins with King Conversion |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 5ZT2RSDC8M3018697 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


