Used 2021 Forest River RV Rockwood GEO Pro G16BH Travel Trailer
!! SPECIAL PRICING !! FIBERGLASS RV!Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G16BH highlights:
- Bunk Beds
- Gas/Electric Refrigerator
- 12V TV
- Outside Griddle
- Outside Storage
Pack your bags and load up this travel trailer to head to a weekend of fun! The front 54" x 82" booth dinette is great for enjoying meals at, playing card games, and even transforming into an extra sleeping space, plus there is a 12V TV across from it for your entertainment. The rear 30" x 71" bunk beds have a ladder for your safety, storage space, and a wardrobe to keep your clothes looking their best. Start each morning feeling clean and fresh after showering in the full bathroom then head to the three burner cooktop to fry up some eggs. The exterior has numerous storage areas to keep your camping gear, solid entry steps, and a 12' power awning to protect you while you cook at the outside griddle!
Each one of these Forest River Rockwood Geo Pro toy haulers are ready to go where ever your adventure takes you! With a solid construction consisting of a torsion axle, Rubber-Ryde suspension, a six-sided aluminum frame, and 5/8" residential tongue and groove plywood flooring, you can be sure to get years of use. You will appreciate the magnetic baggage door catches to store all your gear, and the frame mounted stabilizer jacks make setting up easier than ever. Each model includes a 12V TV with a DVD player and an AM/FM stereo with Bluetooth and USB ports to keep you entertained. The 190-watt roof-mounted solar panel on all models except 12RK will help you go off-grid if you choose, and model 12RK includes ground solar prep if you choose to add that option.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $1,879
Sale Price: $13,995
Stock# B4278
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 486 lbs |
| Dry Weight | 3280 lbs |
| Cargo Capacity | 706 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2RSECXM3018876 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


