Used 2021 Forest River RV Rockwood Roo 235S Expandable
A lightweight, versatile, adventure-ready travel trailer built to take your family farther, faster, and into the wild with confidence.
Forest River Rockwood Roo expandable 235S highlights:
- Fireplace
- Booth Dinette
- Shower Skylight
- Exterior Griddle
- Easy Reach Latch System
This expandable includes a large slide out that will make you feel right at home, so come take a look! The LED TV and fireplace is right across from the sofa for easy viewing, and there is a booth dinette to dine together. The chef of the family can cook indoors on the three burner cooktop, or outdoors on the exterior griddle. Tuck your belongings in the overhead shelves, and snacks can go in the pantry. Don't forget about the exterior storage for your larger camp gear!
With any Rockwood Roo expandable travel trailer by Forest River you will enjoy smooth towing thanks to the torsion axle, Rubber-Ryde suspension, the easy lube axles and Nev-R-Adjust brakes, and the Goodyear Endurance tires. The key-Alike locks provide easy access in and out of your trailer, and each model includes a Teton all-in-one WiFi booster with LTE prep and an antenna for all your connection needs. Each model is constructed with a vacuum laminated one-piece roof and walls, an enclosed underbelly, and frameless windows for a more sleek look. You will enjoy many interior comforts, including hardwood cabinet doors and drawer fronts, pleated night shades, a bunk/fan light combo with each bed, and much more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $3,475
Sale Price: $20,750
Stock# 105249A
Exterior Color: white
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Exterior Color | white |
| Hitch Weight | 732 lbs |
| Dry Weight | 5695 lbs |
| Cargo Capacity | 1197 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 0 |
| Available Beds | Two Queen Tent End Beds |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power w/Adjustable Rain Dump & LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TRLZ23MZ176626 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


