Used 2021 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2906RS Travel Trailer
2 500 WATT SOLAR PANELS, NEW TIRES, 4 NEW BATTERIES
Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailer 2906RS highlights:
- Booth Dinette
- Fireplace
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
- Master Suite
- 2 A/C Units
- 5 200 Watt Solar Panels
If you have been dreaming of traveling in comfort with everything you need to stay at your favorite campground for a weekend or longer, then this Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailer might just fit your dreams and needs perfectly. You will enjoy having your own space in the front master suite with a queen Serta bed that has nightstands on either side, a wardrobe slide, and a private entrance into the dual-entry bath. You will find sleeping space for your kids or grandkids on the booth dinette and the 76" hide-a-bed sofa once prepared for the night. You might even fall asleep in the theater seating if you sit there long enough in front of the fireplace. The chef can wake up the next morning to make breakfast on the outside kitchen or inside with the full amenities including a countertop extension!
Lighten your load with any one of these Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailers! All of these units have full-aluminum frames and laminated fiberglass sidewalls to make a sleek and sturdy unit that will last a lifetime. And with the Torsion axle and Rubber-Ryde suspension, you will enjoy a smooth ride each time you travel. To keep you cool on a warm day, you will enjoy TWO 13,500 BTU A/C unit, and to warm you up on a cooler day, there is a quick-recovery auto-ignition gas/electric water heater for a hot shower. Between the LED TV with a multi-directional antenna, the WiFi Ranger WiFi Booster Sky 4, and the multi-zone stereo with DVD/CD/AM/FM/MP3 player hook-up and Bluetooth control, you will find entertainment for everyone in your group.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# C1717439
Interior Color: Stone, Chocolate
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Stone, Chocolate |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 9700 lbs |
| Dry Weight | 7981 lbs |
| Cargo Capacity | 1719 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7022 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 11' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 1000 watts |
| VIN | 4X4TR1E24MZ171439 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


