Used 2021 Forest River RV Salem Cruise Lite T282QBXL Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer T282QBXL highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Large Slide Out
- Bluetooth Stereo
- Awning
The kids will love having their own space with a private bunkhouse with four bunks included in this travel trailer. You'll find an RV queen bed in the front private bedroom, and a U-shaped dinette and sofa that provide seating for everyone, as well as additional sleeping space. The chef of the family can prepare dinner on the three burner cooktop or make something quick in the stainless steel microwave. For even more convenience, choose to add the optional outside kitchen. This travel trailer also features plenty of storage throughout, including a pantry/wardrobe inside, and outside there is pass through storage for the larger outdoor items like fishing poles, charcoal and such.
The Forest River Salem Cruise Lite West Region models feature an aerodynamic front profile and Easy Lube axles with self adjusting brakes. Inside you will love the look of the Shaker style cabinet doors and high definition countertops, plus the convenience of the extra-large kitchen overhead cabinets and the ball bearing drawer guides. Choose your favorite model today!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 102677ZA
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 705 lbs |
| Dry Weight | 6457 lbs |
| Cargo Capacity | 1248 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMD21M7423140 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


