Used 2021 Forest River RV Salem FSX 178bhsk Travel Trailer
FRONT MURPHY SOFA --OVERSIZED BUNKS--SLIDEOUT with SLEEPER U DINETTE
Forest River Salem FSX travel trailer 178BHSK highlights:
- Murphy Bed
- Outdoor Kitchen
- USB Charging Outlets
- Panoramic Window
- Pass-Through Storage
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
Let all of your adventures be wild with this Salem FSX travel trailer! The U-shaped dinette rests upon a single slide so that it can move out of the way and allow you to cook freely in the kitchen. You'll appreciate having an additional lounge spot on the sofa when the Murphy bed is folded away during the day, and for fun meal prep in the great outdoors, simply walk outside to the outdoor kitchen where you can grill up some chicken and veggies for dinner. You can also travel confidently knowing that everyone will have a comfortable place to sleep because of the double-size bunks that have been included.
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
FOR MORE INFORMATION AND GREAT BUYING EXPERIENCE PLEASE STOP BY or GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
We strive to make sure Prices, Photos & Description are accurate for this vehicle, the web listing of this vehicle should not be your sole basis for purchasing this RV. Please have salesperson give you a presentation and review the pricing, features and options specific to this RV.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $1,998
Sale Price: $12,997
Stock# 106158A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| Dry Weight | 3749 lbs |
| Cargo Capacity | 1081 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Frost Free |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SMGC3MG071473 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


