Used 2021 Forest River RV Sierra 383RBLOK Fifth Wheel
Forest River Sierra fifth wheel 383RBLOK highlights:
- Two Full Baths
- Private Bunkhouse
- L-Shaped Loft
- Kitchen Island
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
Your family can enjoy the RV park and campgrounds with this fifth wheel that offers plenty of space to move about inside on rainy days! Or maybe you are full-timer that wants extra space for the grandkids to visit. You will have the front master bedroom with a walk-around queen bed and full-wall wardrobe plus dresser, and the full bathroom that gives you a walk-in shower. The grandkids will get to stay in the bunkhouse with a glide sofa and flip-up bunk above, a wardrobe and an entertainment center as well as the loft above that sleeps two. The kiddos will also have their own bathroom with a tub. The cook can keep everyone fed with full kitchen amenities including a 20 cu. ft. refrigerator, a four-burner cooktop, and the exterior kitchen offers more choices as well. You will also be able to enjoy a fireplace in the main living and kitchen area along with a 50" LED HDTV, and the extra storage for your larger gear in the drop frame pass-through compartment outside.
With any Sierra luxury fifth wheel by Forest River you will receive the best materials for the long haul giving you a solid foundation, and the interior offers luxurious comfort throughout. Constructed with a welded aluminum-framed, vacuum bonded laminated superstructure, a full enclosed underbelly with Underbelly Armor for any climate traveling, and a full walk-on roof. The Platinum package comes standard and provides solid surface countertops, two air conditioners, and a 6-point hydraulic leveling system. The Ultimate kitchen package gives you a stainless refrigerator with 1,000-watt inverter, a 30" over-the-range stainless microwave, and soft close doors and drawers. You will find many more luxurious, residential and convenient features, choose your favorite Sierra today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $16,018
Sale Price: $51,977
Stock# C49860
| Sleeps | 10 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2184 lbs |
| GVWR | 16184 lbs |
| Dry Weight | 13469 lbs |
| Cargo Capacity | 2715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 127 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Flat Screen LED HDTV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FSEP23MJ049860 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


