Used 2021 Forest River RV Solera 32DSK Motor Home Class C
Forest River Solera Class C gas motorhome 32DSK highlights:
- Large Slide
- Separated Bathroom
- Private Bedroom
- Swivel Cab Seat
- Two TVs
Spend some quality time with your loved ones in this Solera Class C gas motorhome! You can get away without any worries because all of your needs will be met with this coach. There is an RV queen bed back in the private bedroom, and this space also provides you with a slide out for more room, a TV for entertainment, and a large wardrobe for your clothes. When you are in the bedroom, you are also right next to the separated bathroom that has a private toilet room on one side of the coach and a 24" x 32" shower on the other. The kitchen sits across from the U-shaped dinette and sofa, and it provides you with lots of tools, like a convection microwave, a recessed three-burner range, and a 10.7-cubic foot refrigerator. There is also a 60" x 80" bunk above the cab for more sleeping space.
The Forest River Solera Class C gas motorhome has been constructed with a gel-coat exterior fiberglass, Superlite composite substrate, block foam insulation, a fiberglass roof, a one-piece fiberglass front cap, and Roto-cast storage compartments. You will certainly be impressed by the modern features that have been incorporated into the Solera, like the 190W roof-mounted solar charging system, the 4.0kW Onan Microquiet generator, and the back-up and side-view camera system. Another modern feature that you'll love is the cordless 12V charging plate, and the hidden entry safe will allow you to keep your valuables protected while you travel.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# CBR9291
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12780 lbs |
| Cargo Capacity | 1720 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Chassis | Ford E450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 101.7 cu. ft. |
| TV Info | LR 12V LED TV, BR TV |
| Awning Info | 15' 6" Lighted Power with Built-In Exterior Speakers |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN7MDC39291 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


