Used 2021 Forest River RV Stealth QS2616G Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Stealth travel trailer QS2616G highlights:
- Fiberglass Exterior
- Electric Bed
- King Bed
- Entertainment Center
- Outside Shower
16' of cargo space is plenty of room to bring your favorite off-road toys in this toy hauler! The private bedroom is up front with a convenient entrance into the bathroom, as well as a dresser vanity mirror and a wardrobe. The dual entry bathroom has a tub/shower for you to wash the mud out of your hair and the outside shower allows you to rinse the mud off your feet before entering. After eating a meal at the electric pass-through dinette, you can relax in one of the lounge chairs with table to set your coffee on while you enjoy the entertainment center. The fiberglass exterior will protect your unit for years of fun!
Each one of these Forest River Stealth toy haulers are built with a solid foundation and a 102" wide body construction! The 35 gallon fuel tank will keep your toys filled and ready to hit the trails, plus the black 1,200 lb. tie downs mounted to steel will keep them safe as you travel. These units are filled with luxury from the stainless steel appearance appliances to the pillow top mattress and USB charging ports throughout. The heated and enclosed underbelly and the one-piece seamless PVC roof will protect your unit through all weather conditions. There is also an outside shower with hot and cold water to keep the dirt outside where it belongs. Come find your favorite model today!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $3,496
Sale Price: $36,499
Stock# 042360M
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1270 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 8318 lbs |
| Cargo Capacity | 2677 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 Onan |
| Fuel Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric Four Door |
| Refrigerator Size | 12.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSFB21ME022360 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


