Used 2021 Forest River RV Sunseeker MBS 2400B Motor Home Class C - Diesel
***$0 FEES***
Forest River Sunseeker MBS Class C diesel motorhome 2400B highlights:
- U-Dinette
- Cabover Bunk
- Rear Corner Bath
- Pantry
- Convection Microwave
- Memory Foam Mattress
The whole family will love traveling in this Sunseeker MBS Class C diesel motorhome! It features a U-shaped dinette for you to enjoy your delicious meals at comfortably, play some card games or even transform into an extra sleeping space if needed. There is also a 54" x 80" bunk mat above the two captain's chairs or you can choose to add the optional Trekker cap with a built in entertainment center. The rear private bedroom not only has a queen bed and a closet above the built-in dresser, but also a 12V TV for you to watch your favorite movies in true comfort. You can even watch movies outdoors when you add the optional 12V outside TV!
Any Forest River Sunseeker MBS Class C diesel motorhome offers efficient use of resources, water, indoor air and energy to be "Certified Green" by TRA Certification. The Mercedes-Benz Series offers top features such as Multiplex smart phone remote and monitor system, a crowned, laminated fiberglass roof, gel coat sidewalls with "Superlight" composite, and the BlueTec diesel engine which is the world's cleanest diesel engine, delivering power, while producing fewer emissions. The interior is just as impressive with solid surface kitchen countertops, a cordless 12V charging station, LED floor lighting, blackout roller shades in the living room, and more! Whether you seek relaxation, new scenery, or outdoor fun, any Sunseeker MBS will get you there!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# C-11868
Exterior Color: Graphite, Metallic
Interior Color: Stone, Platinum, Slate
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Stone, Platinum, Slate |
| Exterior Color | Graphite, Metallic |
| GVWR | 11030 lbs |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 3.6 KW Onan LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 44078 |
| Engine | 3.0L V-6 BluTEC |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 40 cu. ft. |
| TV Info | LR 12V LED TV, BR 12V TV |
| Awning Info | 16' Power w/LED Light Strip |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


