Used 2021 Forest River RV Surveyor Legend 276BHLE Travel Trailer
Forest River Surveyor Legend travel trailer 276BHLE highlights:
- Dual Entry
- Panoramic Window
- 56" Sofa
- Outdoor Kitchen
- Private Bedroom
You'll be quite excited to begin your next journey with this Surveyor Legend travel trailer! Pack up all that you need in the exterior pass-through storage, the additional exterior storage compartment, the bathroom linen closet, the residential refrigerator in the kitchen, the two pantries, and the storage doors underneath the U-shaped dinette. You'll also have extra interior living space when you push the large slide into position after settling down at camp, and since one of the two entry doors leads directly into the full bathroom, you can get to the toilet without having to walk all throughout the trailer. In the kitchen, there are two bar stools at the countertop making this a perfect place to sit down with a snack or a bowl of cereal in the morning.
Only the Forest River Surveyor Legend travel trailer can inspire legendary adventures! The gel-coated fiberglass exterior is outfitted with front diamond plate protection, an integrated front windshield, preparations for rooftop solar power and a rear camera, and an adjustable platform step on the main entry. You'll be able to use the exterior LED speakers whenever you want to play music or a podcast, and the designer Shaw linoleum flooring is a quality base that will clean up easily if you track mud indoors. There are vented side windows in the slide outs so that you can bring in some fresh air, and each model is ready for cable/satellite.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# P1155
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| Dry Weight | 6358 lbs |
| Cargo Capacity | 1292 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVD23ML041155 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


