Used 2021 Forest River RV Vibe m-29bh Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 29BH highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- Sleeper Sofa
- Kitchen Skylight
- Walk-Through Bath
- 18' Electric Awning with LED Lights
The kids will love having their own space when camping in this bunkhouse model! There is a slide out here with bunk beds, plus a third bunk above cabinet space to store clothes. You will find an exterior baggage door under the bunkhouse that includes two refrigerators, a TV, a spray port, plus storage. Now that's convenient! Head to the main living area where you can play a game around the U-shaped dinette or relax on the sleeper sofa in front of the 50" TV. You and your spouse will love the walk-through bath that will create a front master bedroom. The queen bed will provide a great night's rest, and there are dual wardrobes for his and her things.
Each Vibe travel trailer by Forest River includes Hyper Lyte construction and a durable laminated "Aluma Frame" for years of use. The heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season, and the LED-lit exterior speakers will keep the party going as you grill outdoors and visit with family. Inside, you'll find LED lights to keep everything bright and open, a Bluetooth stereo, roller shades for your privacy, and many more amenities per region. These models also include cable and satellite prep and a digital TV antenna with a booster so you can stay connected to the outside world if you choose. Make the easy choice and choose a Vibe travel trailer today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 111624A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1072 lbs |
| Dry Weight | 7391 lbs |
| Cargo Capacity | 2481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50", Ext. TV |
| Awning Info | 18' One-Touch Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TVBE29M4119694 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


