Used 2021 Forest River RV Wildwood X-Lite 211SSXL Toy Hauler Travel Trailer
SMALL TOY HAULER! REAR ELECTRIC BED!
Forest River Wildwood X-Lite toy hauler 211SSXL highlights:
- Radius Glass Shower
- Microwave
- Two Rear Sofas
- RV Queen Bed
- Electric Bunk
If your family likes to get a little bit wild, then there's no better RV for you than this Wildwood X-Lite toy hauler! If the party gets a little bit too wild, you can always head up to the front private bedroom for some quiet time. The bedroom has a large shelf above the RV queen bed, a nightstand right next to the head of the bed, and a wardrobe at the foot of the bed. The full bathroom is going to be a priceless amenity when you find yourself camping out in the middle of the forest. With a radius glass shower, you can stay clean all weekend long, and you can also make dinner without having to start a campfire since this unit has a fully stocked kitchen. The large-capacity refrigerator is going to be able to keep your cold items fresh and your leftovers ready for tomorrow's lunch.
The Forest River Wildwood X-Lite travel trailers and toy haulers are comfortable enough to make any destination feel like home! The Wildwood X-Lite has a SolidStep double step at the main entry door so that you can enter your trailer confidently, and the true stabilizer jacks with JT's Strong Arm will ensure that your trailer remains secure once it's set up. Within the reliable construction, you will find excellent interior amenities, like an updated appliance package, a Bluetooth stereo, seamless countertops and USB ports. The Wildwood X-Lite also comes with a Stow N Go storage so that you can make the most of every adventure by bringing along the essentials.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $2,450
Sale Price: $21,995
Stock# 6474C
| Sleeps | 6 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| Dry Weight | 5262 lbs |
| Cargo Capacity | 3278 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | 2 |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 035063 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


