Used 2021 Forest River RV Wildwood X-Lite 273QBXL Travel Trailer
SLEEPS 10 / OUTDOOR KITCHEN / PRIVATE BEDROOM!
Forest River Wildwood X-Lite travel trailer 273QBXL highlights:
- Private Bunkhouse
- Pass-Through Storage
- Sofa
- Fireplace
- Large Slide
- Panoramic Windows
If you like to travel with a large crew, choose this Wildwood X-Lite travel trailer! This trailer has two private sleeping spaces with a private bedroom up front and a private bunkhouse in the back. Not only does the bunkhouse have bunk beds, but it also has a closet for storage and a jiffy sofa for lounging. In the main living area, there is a large slide that holds the U-shaped dinette and sofa, and these pieces of furniture can both be transformed into beds for additional sleeping space. The panoramic windows surround the dinette and sofa so that you can take in the scenic views while you relax. You can even add an optional outdoor kitchen to this trailer to make it more convenient.
The Forest River Wildwood X-Lite travel trailers and toy haulers are comfortable enough to make any destination feel like home! The Wildwood X-Lite has a SolidStep double step at the main entry door so that you can enter your trailer confidently, and the true stabilizer jacks with JT's Strong Arm will ensure that your trailer remains secure once it's set up. Within the reliable construction, you will find excellent interior amenities, like an updated appliance package, a Bluetooth stereo, seamless countertops, USB ports, and a stainless steel roll-up sink cover. The Wildwood X-Lite also comes with a Stow N Go storage so that you can make the most of every adventure by bringing along the essentials.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 2270
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 752 lbs |
| Dry Weight | 6550 lbs |
| Cargo Capacity | 2002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 16' Power with Adjustable Legs and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TWDC23M7368406 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


