Used 2021 Forest River RV XLR Boost 21QBS Toy Hauler Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Forest River XLR Boost toy hauler 21QBS highlights:
- Private Bedroom
- Fireplace
- Front Corner Bathroom
- Outside Shower
- USB Chargers
This toy hauler has everything you and your spouse will need for a great weekend camping trip! It features a front corner bedroom with a queen bed slide and a large dresser to store your clothes. It is also right next to the full bathroom for easy access at night. You can choose to add the optional electric bed and max clearance dinette for more guests to join in on the fun, as well as optional Euro chairs for more comfort next to the fireplace. The kitchen has a three burner cooktop for you to prepare your best home cooked meals too!
The possibilities are endless with any one of these Forest River XLR Boost toy hauler travel trailers or fifth wheels! They are designed for an "action camping" lifestyle with a 102" wide body to fit your side by sides, kayaks, or any other type of fun toys. You will experience a fresh sense of camping with complete comforts like a high definition LED TV, walk-in showers, oil and gas resistant residential linoleum, and a 5,000 BTU fireplace. There is a wide variety of models to choose from with either open or closed garage spaces and each weight/length was taken into consideration to fit most common trucks. The body armor underbelly has PVC laminated to the foil radiant barrier insulation for better protection and the 100 gallon fresh holding tank capacity is the best-in-class. Come find your perfect model today!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $6,687
Sale Price: $16,878
Stock# 9FG997A
Interior Color: 3
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Interior Color | 3 |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| Dry Weight | 6273 lbs |
| Cargo Capacity | 4902 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Black Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft 2 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR High Def. LED TV |
| Awning Info | 14' 2" Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2XLKB6MZ792496 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


