Used 2021 Forest River RV XLR Hyper Lite 3016 Toy Hauler Travel Trailer
16FT GARAGE!
Forest River XLR Hyper Lite toy hauler 3016 highlights:
- Dual Entry
- 16' Garage
- Central Vacuum
- Master Suite
- Lounge Chairs
- Fireplace
With a 16' garage in this XLR Hyper Lite toy hauler, you will easily be able to bring your favorite toys with you to the campsite! A large slide opens up the interior so that you can easily cook dinner in the 17" oven or on the cast-iron three-burner cooktop, and you can rinse off dirty dishes within the stainless steel sink. If you want a little entertainment outside around the campfire, you can use the exterior speakers to play some of your favorite tunes, and the convenient USB charging stations will keep all of your electronics ready to go.
Forest River's XLR Hyper Lite toy hauler is affordable, half-ton and three-quarter-ton towable, lightweight, and very functional! These units are the epitome of action camping, and they are ready for the adventurer who wants to get out and live life to its fullest. The XLR Hyper Lite has been XTRA BUILT which means that you will have a unit that is simply built right to last you through all of your toughest excursions. You will be thrilled to find some of the latest technology included, like the Winegard Air 360 antenna with prep for WiFi & 4G LTE, the dual-zone sound bar with built-in subwoofer, the exterior speakers, the USB charging stations, and the 39" TV in the living area. The garage is completely primed and ready to go with its 20-gallon fuel station, 5,000-LB cargo tie-downs, insulated floor, black rear privacy screen, insulated weatherproof ramp door, and ramp patio cable kit. Plus, you also have an excellent list of options that you can add to your unit, like the optional VIP party deck and solar package.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# AL1508D
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 8853 lbs |
| Cargo Capacity | 2757 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Capacity | 20 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" TV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TXLF27MF168007 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


