Used 2021 Genesis Supreme MGM 345IKS Toy Hauler Fifth Wheel
Genesis Supreme MGM toy hauler 345IKS highlights:
- 16' 4" Cargo Length
- Three Burner Cooktop
- RV King Bed
- 4.0 kW Onan Generator
- 55" TV in Living Area
- Rear Screen Wall
You'll fall in love with this fifth wheel for all your outdoor adventures. Once your toys are unloaded from the 16' 4" cargo area, relax on the power sofa bed or take a rest on the power queen bed up above. There are two swivel/rocker chairs, plus a 55" TV and a slide out in the main living area for more space. The chef can whip up a hearty meal on the three burner cooktop, or use the large microwave. This model features a dual entry bath that will create front master bedroom you are sure to love. Here, you'll find an RV king bed, overhead storage, plus a nightstand for your belongings.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 7CR1645
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2700 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 11560 lbs |
| Cargo Capacity | 3440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Extra Large Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8860 lbs |
| Garage Size | 16 ft 4 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Two Way 110V/LP DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 55" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 7HN1FER28MP471645 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


