Used 2021 Genesis Supreme Vortex 2715V Toy Hauler Travel Trailer
Genesis Supreme Vortex toy hauler 2715V highlights:
- Private Bedroom
- Pillowtop Mattress
- Power Bunk
- Booth Dinette
- L-Shaped Kitchen
- 15' 1" Garage
It won't be long before you've got another trip planned with this Vortex toy hauler! This trailer has ample sleeping space for seven tired travelers with the RV queen bed, booth dinette, power bunk, and sofas, and you can also create more interior living space by adding the optional slide. Store your belongings in one of the two bedside wardrobes, and use the overhead cabinets to keep other gear from cluttering the interior. If you want to bring along some fresh fruit, yogurt, and juice, use the refrigerator, and if you want to make a hot lunch before you head out on a hike, use the three-burner range.
Your camping life is going to be a blast with the Genesis Supreme Vortex toy hauler! These work horses get the job done but also make it fun. You will be able to use the exterior shower to hose down your toys when you come back from the trails, and the manual awning with LED lights will give you protection as you use the exterior features. The 15" chrome wheels will get you to and from your destination with confidence, and the 18,000 BTU furnace will ensure that you don't freeze while you sleep on cool nights. You can keep power flowing with the optional 4.0kW generator with transfer switch, and you'll also enjoy the function and the style of the solid-surface countertops in the kitchen.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 15098
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1320 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 7460 lbs |
| Cargo Capacity | 2440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6140 lbs |
| Garage Size | 15 ft 1 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 110V/LP DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HN3BEL27MP470628 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


