Used 2021 Grand Design Imagine 22mle Travel Trailer
Adventure is Calling....Start at Campers Inn RV now! Appointments Available Contact Us Today!
Grand Design Imagine XLS travel trailer 22MLE highlights:
- Queen Bed
- Theatre Seating
- Booth Dinette
- Wardrobe Cubby Storage
- Unobstructed Pass-Through
Key layout features:
- Rear kitchen with lots of counter space
- Large slide-out with:
- Dinette
- Theater seating (recliners)
- Front queen bedroom (semi-private)
Kitchen & Living
- 3-burner stove + oven
- Microwave
- Mid-size fridge (electric/propane)
- Deep sink + good prep space
- Large panoramic window near seating
Real-world note (owners):
People consistently praise the counter space and open feel in this model.
Sleeping & Comfort
- Queen bed (front)
- Convertible dinette
- Theater seating instead of a sofa (more comfortable for relaxing)
Tank Capacities (Good for off-grid use)
- Fresh water: 43 gal
- Gray: 45 gal
- Black: 37 gal
Build & Features
- Fiberglass exterior with aluminum framing
- Heated/enclosed underbelly
- Power awning (˜18 ft)
- Ducted A/C + furnace
- Pass-through storage
- Backup camera prep
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $2,880
Sale Price: $21,995
Stock# 114684P
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 664 lbs |
| GVWR | 6995 lbs |
| Dry Weight | 5358 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| TV Info | LR HD LED |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2623M3421503 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


