Used 2021 Grand Design Imagine XLS 17MKE Travel Trailer
Experience the perfect blend of comfort and innovation with the pre-owned 2021 Grand Design Imagine XLS 17MKE, featuring a space-saving Queen Murphy Bed and a solar-ready power system for off-grid adventures.
Grand Design Imagine XLS travel trailer 17MKE highlights:
- Queen Murphy Bed
- Theater Dinette
- Large Panoramic Window
- Wardrobe Cubby Storage
- Unobstructed Pass-Through
A couple will love this easy to tow and store trailer which includes a single slide out for more interior floor space! There is a sofa up front to utilize during the daytime and at night the queen Murphy bed can easily be set up for a good night's rest after a hike. And you will find wardrobe and drawer storage for your things. The theater dinette offers a great place to relax and dine thanks to the removable table, or choose a booth dinette option if you prefer that type of seating. The full bathroom allows you to skip the public facilities, and the kitchen offers lots of counter space, appliances to make warm meals, and a stainless steel sink to keep the dishes clean. There are more features to enjoy, make your reservations now!
Today's medium duty trucks and SUV's can tow one of these Grand Design Imagine XLS travel trailers or toy hauler! With the 4-Seasons Protection package, you will find maximum insulation, heating power, and function with an EvenFlow heating system without vents in the floor to collect dirt and debris. You can also control your unit at the touch of a finger with the Compass Connect system. They have been constructed to a superior standard with features like a roof mounted solar prep, a power tongue jack, a ducted low profile A/C, and a marine grade telescoping dinette pedestal. Walk around freely with 78" maximum headroom, and check out what else these units have to offer!
Why Shop at Campers Inn RV of Atlanta
At Campers Inn RV of Atlanta, we are proud to offer the Grand Design MODEL Series and other top travel trailers at competitive prices. Our team is committed to helping you find the right RV for your lifestyle. Whether you are a first-time buyer or a full-time traveler, we provide expert guidance, financing options, and dedicated service.
Interested or Have Questions?
We invite you to call us at (404)377-8000 or stop by our showroom to view this and other travel trailers in person. Our team is here to help you explore floorplans, features, and financing options to find the right fit for your adventures!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $2,000
Sale Price: $17,995
Stock# 114452P
Interior Color: BRYNLEE TEAK
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | BRYNLEE TEAK |
| Hitch Weight | 462 lbs |
| GVWR | 6395 lbs |
| Dry Weight | 4822 lbs |
| Cargo Capacity | 1533 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | Electric/ Propane |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| TV Info | LR HD LED |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2225M3422075 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


