Used 2021 Grand Design Reflection 29RS Fifth Wheel
Grand Design Reflection 29RS fifth wheel highlights:
- Dual Entry Bath
- Theater Seating
- Fireplace
- 8 Cu. Ft. Refrigerator
- Exterior TV
This Refection fifth wheel allows you to cook in a gourmet kitchen with a center island and large sink, plus watch your favorite movies on the 40" TV while keeping warm and cozy from the fireplace below. Your spouse may even be watching the TV from the theater seats or napping on the tri-fold sofa. When it's time for bed, you can get cleaned up in the radius shower located in the dual entry bath, and then sleep on a queen bed inside the front private bedroom. You will find plenty of storage throughout for your clothes, dry goods, games, and blankets, plus there is an exterior unobstructed pass-through compartment that allows you to store larger items. It's time to get moving and start living the dream!
Luxury, value, and towability is what you will find in every one of these Reflection fifth wheels and travel trailers by Grand Design! The mandatory Arctic 4-Seasons Protection package allows you to camp all year round with the 35k BTU high capacity furnace, the Thermofoil insulation, and the heated and enclosed underbelly with circulating heat. Their gourmet kitchens have everything you will need to create home cooked meals including a deep, seated stainless steel sink with a high rise faucet with a pull down sprayer to make clean up easier too. The ductless flooring means there are no floor vent covers to collect dirt or debris, and the universal docking station is an all in one heated location with an EZ winterization system. Easily open the aluminum entry steps that won't rust or bind and start your next camping trip in true luxury!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $3,100
Sale Price: $31,895
Stock# 210034
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1538 lbs |
| GVWR | 11495 lbs |
| Dry Weight | 8816 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" HD LED TV on Swing Arm |
| Awning Info | 13' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR3224M9907571 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


