Used 2021 Grand Design Reflection 315RLTS Travel Trailer
Fireplace / Queen Bed / Pass-Through Storage/ Outdoor Shower
Grand Design Reflection 315RLTS travel trailer highlights:
- Fireplace
- Kitchen Island
- Queen Bed
- Premium Congoleum Flooring
- Outside Shower
- Pass-Through Storage
You won't want to camp any other way once you step inside this travel trailer! You can relax in true comfort each night on either the rear tri-fold sofa or the theater seating which is directly across from the entertainment center with a 40" HDTV and fireplace. You can prepare delicious home cooked meals in the gourmet kitchen with the three burner cooktop and the kitchen island, plus there is a 12 cu. ft. refrigerator to store any leftovers and a hutch to store your nice dishes. You can even choose to add the optional free standing dinette with ottoman storage to enjoy your meals at. Start each morning feeling squeaky clean after showering in the 30" x 36" shower with a skylight above for added natural lighting!
Luxury, value, and towability is what you will find in every one of these Reflection fifth wheels and travel trailers by Grand Design! The mandatory Arctic 4-Seasons Protection package allows you to camp all year round with the 35k BTU high capacity furnace, the Thermofoil insulation, and the heated and enclosed underbelly with circulating heat. Their gourmet kitchens have everything you will need to create home cooked meals including a deep, seated stainless steel sink with a high rise faucet with a pull down sprayer to make clean up easier too. The ductless flooring means there are no floor vent covers to collect dirt or debris, and the universal docking station is an all in one heated location with an EZ winterization system. Easily open the aluminum entry steps that won't rust or bind and start your next camping trip in true luxury!
Vehicle Details:
Year: 2021
Make: Grand Design
Model: Reflection 315RLTS
Interior Color: Pebble
Exterior Color: White
Condition: Used
Stock Number:
M3333389-P
SR1 RV
612 Route 106 N
Loudon, NH 03307
603-708-1041
M-F: 9am-5pm
Sat: 8am-3pm
Sun: 9am-1pm
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $2,390 or $24/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 603-708-1041.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# M3333389-P
Exterior Color: White
Interior Color: Pebble
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | Pebble |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 1065 lbs |
| GVWR | 11295 lbs |
| Dry Weight | 9297 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 118 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED |
| Awning Info | 13' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573TR3828M3333389 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


