Used 2021 Grand Design Solitude 390RK Fifth Wheel
Luxury Used 2021 Grand Design Solitude 390RK with spacious rear kitchen, residential appliances, king suite, auto-leveling, solar-ready, four-season comfort nationwide.
Grand Design Solitude fifth wheel 390RK highlights:
- Five Slides
- Raised Rear Kitchen
- Dual-Sink Vanity
- Bar Top with Chairs
- Three-Door Refrigerator
- Exterior Sliding Storage Tray
You will love your extended stays while traveling in this Solitude fifth wheel which features five slides! A rear raised kitchen provides the family chef a great space with opposing slides as well as an island for food prep. A raised bar top with two stools overlooks the center living space that also features dual opposing slides, two tri-fold sofas, and theatre seating. Dual sinks in the full bathroom means getting ready is easy for two, and the shower with skylight offers more head room that you are also sure to appreciate. As you wind down your day, the front master bedroom will be a welcomed retreat thanks to a king bed slide with a pull-out ottoman to sit on when removing your shoes, and the walk-in closet provides ample space for all of your things. For added storage, a large exterior sliding tray offers more room for luggage and larger items. There is also a mid-coach pass-through storage compartment for other camping gear.
With each Solitude fifth wheel by Grand Design, you will have an exclusive superchassis, a wide rail design on heavy duty l-beam main rails providing a more stable jack stance, and maximum insulation from the thermal roof design and the exclusive full laminated walls to the insulated gooseneck and baggage doors. More features offered to help with traveling include the MORryde rubber pin box, the Tire Linc TPMS system, and the 6-point hydraulic system. And the 35,000 BTU of heating power, the heated underbelly and heated storage bay, the Evenflow heating system, and the Stealth A/C system with racetrack ducting, allow you to camp all year long! You will also find maximum storage solutions, residential features and so much more!
Why Buy from Campers Inn of Atlanta?
- Expert Guidance: Our team of RV enthusiasts is here to help you find the perfect RV that fits your lifestyle. We offer personalized advice and support throughout your RV buying journey.
- Comprehensive Service: From financing options to maintenance services, we provide a full suite of services to make your RV ownership experience smooth and enjoyable.
- Customer Satisfaction: We pride ourselves on delivering exceptional customer service. Your happiness and satisfaction are our top priorities.
- Competitive Pricing: We offer the best value for your investment with competitive pricing and exclusive offers that you won’t find anywhere else.
Interested or Have Questions?
We invite you to call us at (404)377-8000 or stop by our showroom to view this and other travel trailers in person. Our team is here to help you explore floorplans, features, and financing options to find the right fit for your adventures!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $7,787
Sale Price: $59,995
Stock# 112893A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2794 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 14562 lbs |
| Cargo Capacity | 3464 lbs |
| Fresh Water Capacity | 93 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Four Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED Smart TV, BR LED TV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FS4422MAA04716 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


