Used 2021 Heartland Big Country M-3902FL Fifth Wheel
Heartland Big Country fifth wheel 3902 FL highlights:
- Bath and a Half
- Kitchen Island
- Front Living Area
- Dual Sink Vanity
You're sure to love camping in this high-end Heartland Big Country 3902 FL fifth wheel! It features a bath and a half with the full rear bathroom featuring a dual sink vanity. You will find that meal prepping is a breeze with the kitchen island because it offers extra counter space and storage space below. You can enjoy time spent together with the whole family on those rainy days by relaxing on either one of the sofas or theater seats in the front living area. And what better way to escape the sun while still being outside than to sit underneath one of the two awnings?
Each one of these Heartland Big Country fifth wheels are built country tough with indoor luxuries! The patent pending Stor-Mor storage area has three sided access to the basement and 30% more capacity so you don't have to leave anything behind. The double 7,000 lb. Dexter EZ lube axles, Nev-R-Adjust brake system, and MORryde3000 suspension system with leaf springs and wet bolt kit ensures you will arrive safely to each destination. With a dual whisper quiet A/C system providing 30,000 BTUs of cooling power, you will stay cool even on the hottest summer day. Experience the Big Country welcome home entrance with a zero gravity entrance step, an over-sized grab handle, and an ultra pro door handle for easy access into and out of each unit!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $11,755
Sale Price: $54,995
Stock# U2495P
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3657 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 14004 lbs |
| Cargo Capacity | 2448 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG4427ME452640 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


