Used 2021 Heartland Milestone 317RL Fifth Wheel
Heartland Milestone fifth wheel 317RL highlights:
- Two Sofas
- 50" TV on Swing Arm
- Bench Dinette
- King-Size Bed
- Outdoor Kitchen
If you enjoy the great outdoors, why not cook on the camp kitchen every chance you get with this Milestone fifth wheel! You can store some drinks in the outdoor refrigerator after loading up the 10.7-cubic foot refrigerator inside. The U-shaped kitchen countertop makes it easy to prepare food, and the pantry will hold your dry goods. The bench dinette gives you a great place to dine, and you might even add some of your own chairs to the opposite side. You will find that the two sofas double as extra sleeping space when needed, and the pillowtop king mattress will allow you to get a good night's rest. There is also a full-width wardrobe in the bedroom with a space prepped for a washer and dryer if you would like to add those appliances.
The value-drive luxury, enduring structure, and aggressively low pricing is what will draw you in to the Heartland Milestone fifth wheel! The Milestone includes great innovation from Heartland, and it also comes standard with a 2" receiver hitch, painted front cap, and an X1 control system. The quad aluminum steps and friction-hinge 30" entrance doors enable you to enter your unit with ease, and the industry-leading exterior graphics will catch the attention of everyone you pass on the highway. You will receive superior ventilation from the massive tinted safety glass windows, and the anti-microbial solid-surface countertops in the kitchen are very clean and sanitary.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 319172
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2195 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 10275 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" TV on Swing Arm |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFMG362XME439283 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


