Used 2021 Heartland North Trail 31QUBH Travel Trailer
Heartland North Trail travel trailer 31QUBH highlights:
- U-Shaped Dinette
- Private Bunkhouse
- Outside Kitchen
- Private Bedroom
- Large Slide
This travel trailer is the perfect family unit since it includes a private bunkhouse for the kids and a private bedroom for mom and dad. The large slide out will allow for more interior space, and the full bath will come in handy after a day outdoors. This model includes an exterior kitchen so you can spend more time outdoors under the 18' power awning. If the weather isn't cooperating, you can play a game of cards around the U-shaped dinette or relax on the sofa!
With any North Trail travel trailer by Heartland you will enjoy open living spaces and comfortable at-home features. Inside, you will find a high rise kitchen faucet, infinity edge countertops, upgraded and overstuffed residential furniture, plus residential interior doors to make you feel right at home. Each unit is constructed with Azdel fortified sidewalls with "stay cool technology", a heated and enclosed underbelly, and a fully walkable roof to easily clean the top of your unit after a week at the campground. Outside, you'll find four stabilizer jacks for easy set-up, E-Z lube hubs, slam latch baggage doors, plus an outside shower to wash off sand from the lake. These travel trailers include many convenient features, including a 30,000 BTU furnace, a gas/electric DSI water heater, a dual ducted A/C system, plus many options you can choose from to maximize your camping experience.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 22869C
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 798 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 7036 lbs |
| Cargo Capacity | 1532 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3525ME455699 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


