Used 2021 Heartland North Trail 33BHDS Travel Trailer
BATH AND A HALF WITH A BUNKROOM FOR THE KIDS!!
Heartland North Trail travel trailer 33BHDS highlights:
- Fireplace
- Bath and a Half
- Private Bunkhouse
- Kitchen Island
- Outside Shower
- Exterior Kitchen
There is something for everyone in this dual entry travel trailer! The kids can have their own movie night in the rear private bunkhouse with an entertainment center below an upper bunk which is also across from a bunk above a couch. There is also a rear shelf cabinet , and their very own half bathroom which has an entrance/exit door. After a fun day outdoors, you can relax in front of the fireplace on the sofa, play a card game at the booth dinette, or take a hot shower in the radius shower. The front private bedroom has a king bed for you to enjoy a good night's rest each night and a linen closet for your storage needs!
With any North Trail travel trailer by Heartland you will enjoy open living spaces and comfortable at-home features. Inside, you will find a high rise kitchen faucet, infinity edge countertops, upgraded and overstuffed residential furniture, plus residential interior doors to make you feel right at home. Each unit is constructed with a 4" thick vacuum-sealed laminated roof and 2" thick sidewalls fortified with Azdel and "stay cool technology" to provide a sturdy trailer made to last. Outside, you'll find four stabilizer jacks for easy set-up, E-Z lube hubs, slam latch baggage doors, plus an outside shower to wash off sand from the lake. These travel trailers include many convenient features, including a 30,000 BTU furnace, a gas/electric DSI water heater, a dual ducted A/C system, plus many options you can choose from to maximize your camping experience.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $5,000
Sale Price: $27,990
Stock# CDA1663A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 992 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 8015 lbs |
| Cargo Capacity | 1553 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3827ME474167 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


