Used 2021 Heartland Pioneer RE 275 Travel Trailer
Heartland Pioneer travel trailer RE 275 highlights:
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Bathroom
- Sofa
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
Do camping the right way with this travel trailer! When mother nature rains on your parade, you can either sit underneath the 15' power awning and watch it come down or relax on the sofa and watch a movie on the large TV. You could even play a few card games at the U-shaped dinette while you snack on some foods that can be stored in the 8 cu. ft. refrigerator. The dual entry bathroom makes it easy for everyone to access, especially those staying in the front private bedroom. There is even an outside kitchen so you can breathe in some fresh air while you cook dinner!
Each one of these Heartland Pioneer travel trailer and toy haulers will lead the way to a comfortable camping trip! The fresh modern décor and carpet free interior creates a comfortable atmosphere. The hybrid aluminum front profile features an aerodynamic radius front cage structure for better wind and water deflection, as well as adds strength. An EZ Camp package comes with black tank flush, an outside shower with hot and cold water, LP quick connect, outside TV hookup to watch the big game, and a flip down secure step with a XL handle to make it easier entering and exiting. With the Pioneer power pack, you will get power stabilizer jacks, a power tongue jack, and a power awning to socialize underneath rain or shine. Don't leave your bikes, wood, or coolers behind either, simply store them with the flip-down storage rack!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $13,000
Sale Price: $17,995
Stock# ME446404
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6416 lbs |
| Cargo Capacity | 1252 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3227ME446404 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


