Used 2021 Heartland Pioneer RG28 Toy Hauler Travel Trailer
Heartland Pioneer toy hauler RG 28 highlights:
- Dual Entry Doors
- Front Queen Bed
- Flip Up Sofas
- U-Shaped Dinette
- Pass-Through Storage
Dual entry doors make it easy to enter and exit this toy hauler! The front queen bed offers a comfortable place to sleep, as well as the fold up sofas in the garage area, and the U-shaped dinette slide when you're not using it to enjoy a meal or play a card game. A walk-through bathroom is convenient and separates the 11' garage space from the living/kitchen area. You can keep your bellies full with the three burner cooktop and 11 cu. ft. refrigerator!
Each one of these Heartland Pioneer travel trailer and toy haulers will lead the way to a comfortable camping trip! The fresh modern décor and carpet free interior creates a comfortable atmosphere. The hybrid aluminum front profile features an aerodynamic radius front cage structure for better wind and water deflection, as well as adds strength. An EZ Camp package comes with black tank flush, an outside shower with hot and cold water, LP quick connect, outside TV hookup to watch the big game, and a flip down secure step with a XL handle to make it easier entering and exiting. With the Pioneer power pack, you will get power stabilizer jacks, a power tongue jack, and a power awning to socialize underneath rain or shine. Don't leave your bikes, wood, or coolers behind either, simply store them with the flip-down storage rack!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 1AR098A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1142 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6558 lbs |
| Cargo Capacity | 2410 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3323ME453400 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


