Used 2021 Highland Ridge RV Mesa Ridge Limited MF291RLS Fifth Wheel
"Unbeatable Deals, Unbelievable Prices!"Highland Ridge Mesa Ridge Limited fifth wheel MF291RLS highlights:
- Tri-Fold Sofa
- Fireplace
- Kitchen Island
- Double-Entry Bath
- Opposing Slides
- Two Pantries
You will find a great amount of comfort in this Mesa Ridge Limited fifth wheel! This unit has a master suite up front so that you can sleep in peace and quiet every single night, and with the private bathroom entrance, you can discreetly enter the bathroom in the morning. The wardrobe slide has a linen closet, wardrobe, and dresser so that you can easily store away your belongings, and back out in the main living area, the set of opposing slides is going to really open up this area and allow you to have lots of room to spread out. Across from the 39" LED HDTV and fireplace you will find theater seating and a booth dinette so that you can watch your shows in comfort, or you can choose to snuggle up on the tri-fold sofa while you watch.
Make every trip convenient and comfortable with the Highland Ridge Mesa Ridge Limited travel trailer or fifth wheel! These units have been built upon a class-leading I-beam chassis, and they include TuffShell construction, a fully walkable roof, and fiberglass insulation in the roof and floor. You will appreciate having solid swing-down entry steps, a roof-access ladder, and magnetic baggage door catches. The interior has been outfitted with hardwood cabinet doors, flush-floor slides, a crowned ceiling (travel trailers), residential vinyl flooring, and stainless steel under-mount sinks. The other features that help create an attractive interior are the stainless steel appliances and the residential furniture.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Sale Price: $31,995
Stock# P5550A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 7 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1565 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8185 lbs |
| Cargo Capacity | 1810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 9' & 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCHBR9M32B3056 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


