Used 2021 Highland Ridge RV Mesa Ridge Limited MR312BHS Travel Trailer
Highland Ridge Mesa Ridge Limited travel trailer MR312BHS highlights:
- Private Bunkhouse
- Laundry Chute
- Theater Seating
- Kitchen Island
- Outdoor Kitchen
- Two Power Awnings
When your family sees you pull in the driveway with this Mesa Ridge Limited travel trailer, they are going to be so excited! Not only is there a private bedroom up front for you, but there is also a private bunkhouse with a set of double-size bunks, an entertainment center, a dinette, and another bunk for your kids in the back. This trailer has many different storage locations with the bedroom shirt closets, the hutch in the kitchen, the storage closet next to the theater seating, and the many overhead cabinets. There is also an exterior pass-through storage compartment with motion-sensor lighting which will be perfect for keeping large equipment safe while you travel.
Make every trip convenient and comfortable with the Highland Ridge Mesa Ridge Limited travel trailer or fifth wheel! These units have been built upon a class-leading I-beam chassis, and they include TuffShell construction, a fully walkable roof, and fiberglass insulation in the roof and floor. You will appreciate having solid swing-down entry steps, a roof-access ladder, and magnetic baggage door catches. The interior has been outfitted with hardwood cabinet doors, flush-floor slides, a crowned ceiling (travel trailers), residential vinyl flooring, and stainless steel under-mount sinks. The other features that help create an attractive interior are the stainless steel appliances and the residential furniture.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $15,352
Sale Price: $32,933
Stock# CN3128
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 445 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1025 lbs |
| GVWR | 9735 lbs |
| Dry Weight | 7965 lbs |
| Cargo Capacity | 1770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 9' & 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


