Used 2021 Highland Ridge RV Mesa Ridge XLT MF364BHS Fifth Wheel
Highland Ridge RV Mesa Ridge XLT MF364BHS fifth wheel highlights:
- Bunkhouse
- Bath and a Half
- Kitchen Island
- Table & Chairs
- Fireplace
- Outside Kitchen
Whether you travel for months at a time or for long four-day weekends, this fifth wheel offers a spacious interior and a space for everyone to call their own! The kids or your guests will love the rear private bunkhouse with a double-size bunk above a bottom bed and a half bath. You will enjoy your own privacy in the front bedroom with a walk-around queen bed with power base, a closet/sink slide out for more interior floor space and storage as well as dual entry into the bathroom. And there is a washer/dryer option to add in the prepped space. You all can relax outside under the two power awnings and the cook can make a meal using the outside kitchen or the indoor kitchen with full amenities including a large pantry and kitchen island. There is desk to work from while others relax on the furniture and watch the 50" HDTV with fireplace below.
Experience all of the conveniences of home in any one of these Highland Ridge RV Mesa Ridge XLT fifth wheels! The 100" wide body, 42" deep main slides, and 78" tall slide ceilings give you a spacious interior all throughout the unit. The Keyed-Alike™ system comes on the 76" x 28" entrance with screen door and also the baggage doors for your convenience. The auto-levelers with JT's Strong Arms® and Equa-Flex® axle suspension create a strong, stable, and reliable base. Stay cool even on the hottest summer days with the heat reflecting properties in the roof and a superior cooling system with a 15,000 BTU A/C that has quiet operation too. Don't wait any longer, come choose yours today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# DCR3069
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2050 lbs |
| GVWR | 13500 lbs |
| Dry Weight | 10895 lbs |
| Cargo Capacity | 2605 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 115 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 12' & 14' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BV1M3KD3069 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


