Used 2021 Highland Ridge RV Open Range 20MB Travel Trailer
Ready for your next adventure? The 2021 Highland Ridge Open Range 20MB is the ultimate "best of both worlds" travel trailer, packing incredible sleeping capacity into a nimble, easy-to-tow frame.
Highland Ridge Open Range Conventional travel trailer OT20MB highlights:
- Murphy Bed
- Double Size Bunks
- Private Shower/Tub & Toilet
- Pet Friendly
- Exterior Docking Station
- LP Quick Connect
If you're looking for a travel trailer with more space and a greater sleeping capacity, look no further than this model. The versatile Murphy bed provides a comfortable bed at night, and a sofa with space to move around during the day. The double size bunk beds will be perfect for the kids and their cousins, and the booth dinette can be converted to additional sleeping space for two little ones. This model includes stainless steel appliances, including a stainless single basin under-mount sink to make clean up a breeze. The 13' power awning with LED lights and integrated speakers will create an inviting outdoor living space, and there is a grill hookup so you can make burgers and hot dogs!
With each Open Range Conventional travel trailer by Highland Ridge you will be able to enjoy your unit for years thanks to the fiberglass insulation, the PVC roofing membrane, and the Magnum Roof System which is 50% stronger than the competition. The black front diamond plate will help protect your trailer from rock and debris on the way to the lake, and you will appreciate the stabilizer jacks for easy set-up once you arrive. These models feature residential vinyl flooring throughout, a residential high-rise faucet, seamless pressed membrane kitchen countertops, and hardwood cabinet doors to make you feel right at home. The dual axle models include even more comforts you are sure to love, such as stainless steel appliances, a comfortable bedspread, a lighted pass-through storage, and an LED TV to just name a few!
Why Partner with Campers Inn RV South Louisville?
We believe the journey should be as enjoyable as the destination. As a family-owned dealership, we prioritize a no-pressure environment and expert guidance. From your first walkthrough to your first trip, our dedicated team is here to ensure your RV lifestyle is seamless and stress-free.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $500
Sale Price: $13,495
Stock# 98678A
| Sleeps | 7 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 530 lbs |
| GVWR | 5250 lbs |
| Dry Weight | 4090 lbs |
| Cargo Capacity | 1160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 15' Power w/LED Lights and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 58TBH0BL1M15P3087 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


