Used 2021 Highland Ridge RV Open Range 373RBS Fifth Wheel
Highland Ridge Open Range fifth wheel OF373RBS highlights:
- Fireplace
- Master Suite
- Kitchen Island
- Front Entertainment Center
- Full and Half Bathroom
- Outside Docking Station
It's a clean decision to get this Open Range fifth wheel with a full and half bathroom! The rear full bathroom features quite a bit of walking space, a one-piece fiberglass shower, a dual-sink vanity for two to get ready at once, and an area prepped to add the optional washer and dryer. The private bedroom features a comfortable queen bed for you to enjoy a good night's rest each night and wardrobes on either side of the dresser to hang up your clothes. Making delicious home-cooked meals will be easier than ever with the kitchen island and the large free-standing oven and range, plus there is a hutch to store your dishes and a half bathroom off the kitchen for your convenience. The front living area is the perfect place to wind down your nights on one of the opposing tri-fold sofas or the pub chair in front of the fireplace and 55" TV. The exterior is decked out in handy features like the storage areas, the BBQ hookup, the outside kitchen with griddle, the two power awnings, the docking station by the outside shower, and the outside TV hookup!
Create a luxurious camping lifestyle with any one of these Highland Ridge Open Range fifth wheels! Experience a smooth ride each time you take your unit to the campsite with the Equa-Flex® axle suspension, the LevelLoc™ automatic leveling with JT's Strong Arms®, and the self-adjusting electric brakes. The Four Season Package allows you to camp anytime of year thanks to the ducted heat to underbelly with cold air return, the double-insulated baggage doors, the R-9 insulation in the sidewall, the high-performance furnace, and the R-38 reflective foil insulation in ceiling, floor, and underbelly. There is also an Executive Package that comes with stainless steel appliances, an interior convenience center light, and a USB/12V charging port. The 100" wide-body construction and tinted safety-glass windows give you plenty of space and privacy to move about throughout your unit. Don't wait any longer! Come choose your favorite model today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# CT2800150
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2310 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12910 lbs |
| Cargo Capacity | 2590 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 55" LED HDTV |
| Awning Info | 14' and 16' Power with LED Lights, FLXguard, and Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BVXM3BM3054 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


