Used 2021 Highland Ridge RV Open Range OF314RLS Fifth Wheel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Highland Ridge Open Range OF314RLS fifth wheel highlights:
- Fireplace
- Desk
- Dual-Entry Bathroom
- Kitchen Island
- Outside BBQ Hookup
- Outside Shower
If you and your spouse wish to escape the hustle and bustle of everyday life, then you need to check out this Open Range fifth wheel! You will feel right at home in the front master suite with a comfortable queen bed to sleep on at night, a large closet, and an area prepped to add the optional washer and dryer to keep your clothes looking their best. Plus, you even have an entrance into the dual-entry bathroom. If you need to get some work done while you're away, then you can grab a snack from the large kitchen pantry and sit down at the desk next to it. The kitchen island provides extra counter space for you to prepare your delicious meals, and you can enjoy eating them at the free-standing table with chairs. Once your belly is full, you can either play a card game at the table or relax on either the rear tri-fold sofa or the theater seating across from the entertainment center which has a 50" TV and a fireplace!
Create a luxurious camping lifestyle with any one of these Highland Ridge Open Range fifth wheels! Experience a smooth ride each time you take your unit to the campsite with the Equa-Flex® axle suspension, the LevelLoc™ automatic leveling with JT's Strong Arms®, and the self-adjusting electric brakes. The Four Season Package allows you to camp anytime of year thanks to the ducted heat to underbelly with cold air return, the double-insulated baggage doors, the R-9 insulation in the sidewall, the high-performance furnace, and the R-38 reflective foil insulation in ceiling, floor, and underbelly. There is also an Executive Package that comes with stainless steel appliances, an interior convenience center light, and a USB/12V charging port. The 100" wide-body construction and tinted safety-glass windows give you plenty of space and privacy to move about throughout your unit. Don't wait any longer! Come choose your favorite model today!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $15,897
Sale Price: $46,998
Stock# 29195A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1860 lbs |
| GVWR | 13250 lbs |
| Dry Weight | 10710 lbs |
| Cargo Capacity | 2540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 97 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 16' Power with LED Lighting, FLXguard, and Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BT6M3BG3053 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


