Used 2021 Highland Ridge RV Open Range OF376FBH Fifth Wheel
Highland Ridge Open Range fifth wheel OF376FBH highlights:
- Entertainment Center
- Bath and a Half
- Unique Front Living Area
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Exterior Storage Areas
You're going to feel right at home with this Open Range fifth wheel! The rear master suite has a queen bed with nightstands on either side to place your electronics at night, wardrobes, and a closet to keep your clothes looking their best. You also have an entrance into the dual-entry bathroom that has a radius shower and an area prepped for the optional washer and dryer to be added. The middle kitchen area has theater seating next to the free-standing table with chairs so that others can socialize with you as you prepare dinner on the kitchen island and large free-standing oven and range. The unique front living area has opposing tri-fold sofas, a dresser with wardrobes on either side, a 4-cu. ft. refrigerator, and even a private half bathroom!
Create a luxurious camping lifestyle with any one of these Highland Ridge Open Range fifth wheels! Experience a smooth ride each time you take your unit to the campsite with the Equa-Flex® axle suspension, the LevelLoc™ automatic leveling with JT's Strong Arms®, and the self-adjusting electric brakes. The Four Season Package allows you to camp anytime of year thanks to the ducted heat to underbelly with cold air return, the double-insulated baggage doors, the R-9 insulation in the sidewall, the high-performance furnace, and the R-38 reflective foil insulation in ceiling, floor, and underbelly. There is also an Executive Package that comes with stainless steel appliances, an interior convenience center light, and a USB/12V charging port. The 100" wide-body construction and tinted safety-glass windows give you plenty of space and privacy to move about throughout your unit. Don't wait any longer! Come choose your favorite model today!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 16889
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2605 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 12405 lbs |
| Cargo Capacity | 2595 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights, FLXguard, and Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BVXM3BF3076 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


