Used 2021 Jayco Alante 27A Motor Home Class A
Outside TV; Cockpit Table; 18' Electric Awning
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $6,000
Sale Price: $58,995
Stock# 21174479B
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V-8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 22000 btu |
| Basement Storage | 78 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" LED TV on Lift, Ext LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DN1L0A10843 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


