Used 2021 Jayco Eagle HT 272RBOK Travel Trailer
Call us Today! (515) 280-1026
Jayco Eagle HT travel trailer 272RBOK highlights:
- Rear Bath
- Dual Entry
- Tri-Fold Sofa
- Strut-Assist Step Above Entry Step
- "Industry Best" Outside Kitchen
- 2 A/C's
- Solar
- Auto-Leveling!
- Fireplace!
This rear bathroom floorplan is perfect for your family of six looking for fun and adventure. Once you arrive at your destination the chef of the family can prepare lunch on the outside kitchen and you can enjoy it under the 19' electric awning with LED lights. You'll also find a huge pass-through storage outside, as well as a universal docking station and strut-assist Step Above entry steps for convenience. Head inside to play a game of cards around the U-shaped dinette, or watch a show on the LED HDTV. You can choose to add the optional fireplace if you're wanting a more at-home feel. The front private bedroom includes a walk-around queen bed, three wardrobes, plus its own exterior entrance door!
With each Eagle HT fifth wheel or travel trailer you will enjoy all-seasons camping with the Climate Shield zero-degree tested weather protection that includes a fully enclosed and heated underbelly. The industry exclusive HELIX Cooling System with a 15,000 BTU "Whisper Quiet" A/C system provides a quieter and more efficient system for your comfort. These models include the JAYCOMMAND Smart RV system powered by BMPRO that allows you to control your units functions right from your smartphone or tablet. Inside, you will enjoy the Serta queen mattress with under-bed storage, the bathroom skylight to allow natural light in, a stainless steel kitchen sink, and dual USB charging ports in the kitchen and bedroom so you can keep your gadgets charged and ready to go.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# UT31982
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 880 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7520 lbs |
| Cargo Capacity | 2475 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 19' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJBJ0BPXM1C60067 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


