Used 2021 Jayco Jay Flight 29RKS Travel Trailer
"Ease Your Wallet: Ask About Hassle-Free Financing."
Jayco Jay Flight travel trailer 29RKS highlights:
- Rear Kitchen
- Master Suite
- Booth Dinette
- Lounge Chairs
- Pass-Through Storage
- Large Kitchen Countertop
The rear kitchen in this Jay Flight travel trailer is going to be a huge enticement! The kitchen has a large countertop for lots of convenience while preparing dinner, a pantry for storing chips and cereals, an 8-cubic foot refrigerator for keeping your perishables cold, a three-burner range for cooking hot meals, and a microwave for heating up leftovers. Plus, the booth dinette, jackknife sofa, and two lounge chairs are right next to the kitchen, so you can still be in on all of the action even while you're making dinner. The entertainment center is going to be a favorite feature of everyone, and the dual-entry bath conveniently offers a private entrance into the front bedroom, as well as a main entrance for everyone else.
The Jayco Jay Flight travel trailer is an outstanding RV that has been recognized as America's #1 travel trailer since 2005! With all of the features and the quality that come with the Jay Flight, it's no wonder that it is the best-selling RV on the market. Jayco works hard to keep the Jay Flight on top by incorporating superior construction which can been seen in the I-Class cambered structural steel I-beams, the fully integrated A-frame, the two-sided, reflective foil insulation, and the Magnum Truss roof system. Some other aspects of the Jay Flight that will entice you are the stainless steel appliances, the Serta mattress, the USB/12V charging port, the preparations for rooftop solar power, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT21827
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 6750 lbs |
| Cargo Capacity | 2750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BR1M1TA0174 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


