Used 2021 Jayco Jay Flight SLX 8 294QBS Travel Trailer
COMING SOON! BUNK ROOM, 1 SLIDE OUT
Jayco Jay Flight SLX 8 travel trailer 294QBS highlights:
- Quad Bunk Beds
- Bench/Storage
- U-Shaped Dinette
- Walk-Around Queen Bed
- Outside Kitchen
- Exterior Storage
Spacious, accommodating, comfortable... start camping in this trailer that offers something for everyone! The popular bunkhouse offers four bunk beds, a wardrobe/TV cabinet and a privacy curtain next to the full bathroom. The kitchen provides full amenities and you have the choice to make meals using the outside kitchen amenities. The U-shaped dinette and jack-knife sofa slide give you more floor space to stretch out and provide extra sleeping space, plus you will appreciate the bench/storage as you walk into the trailer. And the large pantry will hold all the goodies for the big group. The front bedroom gives you a queen bed to sleep on, dual wardrobes and an overhead shelf to place your clothing and things, plus a space saving door to close for privacy.
With any Jay Flight SLX 8 travel trailer by Jayco, you will have a durable foundation with l-Class cambered structural steel l-beams, a fully-integrated A-frame, seamless roof material and a Magnum Truss Roof System with plywood decking for a 50% stronger roof than any other in the industry. Also included are Goodyear Endurance tires made in the USA, and a front diamond plate to protect against road debris. Inside, you will love the fresh interior design, the solid hardwood cabinet doors, the 81-inch tall ceiling, the energy-saving LED lighting, and the storage. Whether you are looking for an RV for a small or large group, you will find a Jay Flight SLX 8 to fit your camping lifestyle!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,000
Sale Price: $31,900
Stock# 0121
Interior Color: Classic Cottage, Modern Farmhouse
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Classic Cottage, Modern Farmhouse |
| Hitch Weight | 830 lbs |
| GVWR | 8250 lbs |
| Dry Weight | 6715 lbs |
| Cargo Capacity | 1535 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BS0M17M0121 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


