Used 2021 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 195RB Travel Trailer
Disney Inspired! Better than New! MUST SEE...2021 Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 195RB
highlights:
- Walk-Around Queen Bed
- Entry Wardrobe
- Large Pantry
- Booth Dinette
- Large Front Window
- Better hurry, because this one won't last long. Financing available and trade-ins welcome. For sale by consignment, motivated seller. Trade ins welcome paid for or not, financing available. Let us show you how easy the buying experience can be at The RV Outlet. Call today for details and affordable finance options.
If you want to check out the rugged terrain of the western part of the country, you'll want to bring along this Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! You can spend your days soaking up the beautiful landscape and your nights sleeping like a baby on the queen-size bed. There is even a privacy curtain that you can draw to section off the bed from the rest of the trailer. As you come in or go out, you'll be able to grab your hats and boots from the entryway wardrobe, and you will always appreciate having your own private bathroom. You can also sit outside underneath the 10' power awning while you chat with your neighbors or stoke the campfire.
Navigate the rocky terrain of the western part of the country with the Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! These trailers have been built to accommodate the nuances found within the western landscape. Built with a fully integrated A-frame, a Magnum Truss roof system, electric self-adjusting brakes, and Goodyear Endurance tires, the Jay Flight SLX Western Edition is ready to tackle your adventures. Some other features that you will find especially helpful throughout your journeys are the power awning with LED lights and speakers, the front diamond plate, the Keyed-Alike entry and baggage doors, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
BUY - SELL - TRADE - CONSIGN
Financing and Warranties Available
The RV Outlet "Your Five Star RV Sales and Service Professionals"
Located at the corner of Prairie Road and Highway 99 in Eugene.
Email, Call or Come visit us today!
1740 Prairie RD
Eugene, OR 97402
** FREE CONSIGNMENT **
MOTORHOMES - CLASS A - CLASS C - CAMPER VANS - TRAVEL TRAILERS - 5TH WHEELS - TRUCK CAMPERS - TOY HAULERS - PARK MODELS - CARGO TRAILERS - TOW RIGS and TRUCKS
Here are some of the brands, makes and models ; Winnebago Tiffin Georgie Boy Persuit Adventurer Keystone Forest River Allegro Sunova Spirit Thor Vegas Independence Nash Allegro camper travel holiday rambler lance stellar sightseer jamboree monaco coach diesel pusher CAT cummins Freightliner Bigfoot jayflight eagle Tioga cedar creek Nexus Phantom Adventurer Seneca Zanzabar prowler Condor R-Vision Sandpiper Thor Dutchmen keystone komfort toyhauler toy hauler toy-hauler kit flair bounder brave damon everest big horn montana itasca Trailblazer Corral Jamboree Diesel rexhall Aerbus Glendale titanium National Dolphin Traillite Sunchaser Northwood Itasca Gulfstream Fourwinds Sunseeker, Freedom elite Safari Trek Majestic Chalet jayco NUWA, Rialta Fleetwood Storm Minnie Winnie BT Cruiser Catalina Voyage Jayco Coachmen Freelander Holiday Rambler Sunrise Cummins Septor Keystone Laredo Mallard slide out Freelander Avalanche Voltage Alpenlite Montana Rage’n R Pod Mesa Ridge journey snow bird rv park rv sales rv service Freelander Damon Challenger trailer camping camp 5th wheel 5w fifth wheel motorhome motor home sale free cougar pace aarow sunova Voyager Newmar Essex Pleasureway Tiffin Bounder dlr. 1212
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# CT3939
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 270 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 2940 lbs |
| Cargo Capacity | 810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Lights & Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


